Перейти до основного вмісту
image

Переваги грудного вигодовування для матері

Часто у мами є одне велике бажання — якомога швидше повернути довагітні форми.

Жінка, яка годує грудьми, досить швидко втрачає зайві кілограми. Для цього не варто сідати на спеціальну дієту.

Так само не варто намагатись пити менше води: обмеження прийому рідини не сприяє виділенню молока з грудей, а призводить до затримки рідини в організмі, що викликає набряки, відчуття спраги та інші незручності.

Незважаючи на безліч міфів, годувати дитину грудним молоком зовсім нескладно. Для цього не потрібні академічні знання. Досить розібратися в основних принципах харчування і задіяти логічне мислення.

Захист від небезпечних хвороб

Грудне вигодовування може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози.

Психічне здоров’я

Грудне вигодовування знижує ризик розвитку післяродової депресії.

Посилення емоційного зв’язку з дитиною.

Грудне вигодовування посилює зв’язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.

Безпека і комфорт

Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.

Природна контрацепція

Грудне вигодовування дозволяє робити перерви між вагітностями – гормональний вплив часто викликає відсутність менструацій. Це природний (хоча і не 100% надійний) метод попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї (до 90% у перші шість місяців з обов’язковим дотриманням усіх рекомендацій).

Коли не можна годувати грудьми: протипоказання

Молоко матері — найбільш корисний продукт харчування для немовлят, зокрема передчасно народжених та хворих. Грудне вигодовування не рекомендується чи протипоказане у рідкісних випадках. У кожному конкретному випадку лікар повинен провести відповідне обстеження дитини та матері, щоб визначити, чи матиме грудне вигодовування негативний вплив на стан здоров’я жінки чи новонародженої дитини, щоб зрозуміти, чи варто починати, переривати або зупиняти грудне вигодовування в конкретному випадку.

Основні протипоказання:

 • у немовляти класична галактоземія, форма спадкових порушень обміну речовин;
 • мати інфікована Т-лімфотропний вірусом людини I або II типу;
 • мати приймає наркотичні засоби.
 • ВІЛ-інфіковані матері можуть годувати своїх дітей — за умови, що матері отримують антиретровірусну терапію та дотримуються порад лікаря.

Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, якщо:

 • у матері бруцельоз, який попередньо не лікували;
 • мати приймає певні лікарські засоби, які не рекомендовані при грудному вигодовуванні;
 • мати проходить процедуру цифрової рентгенографії з використанням радіофармацевтичних препаратів;
 • у матері активна форма вірусу простого герпесу з ураженнями в ділянці грудей (жінка може продовжувати грудне вигодовувати, якщо при цьому можна повністю прикрити уражену ділянку грудей, щоб запобігти передачі вірусу немовляті).

Як перевірити, чи правильно прикладено дитину до грудей?

 • Ротик дитини повинен бути широко відкритий, губки вивернуті назовні;
 • Ареола повинна знаходитися повністю в роті у дитини (якщо ареола велика, то 2/3 ареоли);
 • Підборіддя дитини притиснуте до грудей. Ніс також може іноді знаходитися близько від грудей, але вам не слід турбуватися про дихання дитини. Природа передбачила будову носа і можливість повного дихання у такому положенні;
 • Дитина рівномірно і повільно висмоктує молоко, при цьому рухи поширюються іноді до вух. Помітно і навіть чутно, як вона їсть;
 • Корпус дитини та обличчя знаходяться в одній площині, тобто якщо ви годуєте дитину сидячи або лежачи, дитина своїм животиком притиснута до вашого живота під час годування;
 • При правильному положенні дитини годування безболісне, і не виникає травм сосків та інших проблем.

Також важливим моментом є правильне доглядання за грудьми:

не слід використовувати засоби, що дезінфікують і часто мити груди з милом, природні жири будуть своєрідною профілактикою тріщин сосків. Достатньо один раз на день приймати гігієнічний душ, щодня міняти білизну, мити руки перед годуванням і обробляти заднім молоком соски після годування.

Будьте щасливі у своєму материнстві!