Перейти до основного вмісту
image

Всесвітній день боротьби з ожирінням ‒ 11 жовтня

На початку ХХІ століття зайва вага і ожиріння були визнані одними з найважливіших проблем світової охорони здоров'я. У 2000 році World Health Organization (WHO)оголосила пандемію ожиріння у зв’язку з її швидкими темпами розповсюдження.

У світі більше 2 млрд. людей страждають від надмірної ваги і майже 650 млн. осіб із ожирінням та супутніми захворюваннями. Останнім часом у багатьох країнах із низьким та середнім рівнем доходу проблема неповноцінного харчування співіснує з проблемою ожиріння. Особливо ця епідемія є характерною для жителів міст.

У 2016 році Всесвітня асамблея охорони здоров'я підняла питання ліквідації дитячого ожиріння і розробила рекомендації щодо боротьби з умовами, що сприяють ожирінню. Боротьба із зайвою вагою і ожирінням є пріоритетами і національного рівня охорони здоров’я України. Згідно досліджень, які проводилися спеціалістами Асоціація дієтологів України, майже 50 % українців мають надмірну вагу, а 16% чоловіків і 26% жінок ‒ ожиріння 1-3 ступеня.

Основна причина ожиріння – енергетичний дисбаланс, коли калорійність вживаної їжі перевищує енергетичні потреби людини. Малорухливий спосіб, зниження фізичної активності, автоматизація багатьох процесів водночас із вживанням їжі високої енергетичної цінності, з високим вмістом цукру та жиру. Все це приводить до формування та накопичення надлишкових жирових відкладень не тільки під шкірою, але й на внутрішніх органах, що є більш небезпечним. Жир накопичується в печінці, потім у вигляді тригліцеридів та холестерину потрапляє у кров, а далі ушкоджує судини, приводить до тромбозів, уражень мозку, нирок, сітківки ока та інших органів .

Один із простих методів, який дасть попередню інформацію про наявність зайвої ваги ‒ це вимірювання індексу маси тіла (ІМТ): просте співвідношення ваги до м2 зросту (<18,5 кг/м2 ‒ недостатня маса тіла, 18,5-24,0 кг / м2 ‒ нормальна маса тіла; 25,0-30,0 кг/ м2 ‒ надлишкова маса тіла і > 30,0 кг / м2 ‒ ожиріння). Співвідношення талії до стегон не повинно перевищувати значення 0,80. Ризики для здоров’я кардинально зростають, якщо цей коефіцієнт становить більше 0,95 для чоловіків і 0,85 для жінок. Це говорить про наявність абдомінального чи вісцерального ожиріння.

Вісцеральний жир приводить до інсулінорезистентності, діабету 2 типу, дисліпідемії, порушення еластичності судин та згортання крові, запалення різних органів. Ожиріння є також причиною порушень опорно-рухової системи, деяких онкологічних захворювань, зокрема раку ендометриту, молочної залози, печінки, нирок, жовчного міхура, товстої кишки. Дитяче ожиріння підвищує вірогідність інвалідності та передчасної смерті в дорослому віці.

Поради для нормалізації ваги, зниження ІМТ та вісцерального жиру:

  • Вживайте більше простої, багатої харчовими волокнами їжі.
  • Зменшіть споживання калорійних і некорисних транс-жирів, солі та цукру.
  • Щоденно вживайте корисні жири, горіхи, рибу, бобові, оливкову олію.
  • Вживайте ягоди, багаті на поліфеноли та корисні для зміцнення судин, серця.
  • Не забувайте про фізичну активність.
  • Відмовтеся від алкоголю і солодких газованих напоїв.
  • Дотримуйтесь питного режиму.
  • Дотримуйтесь режиму дня та спіть щонайменше 7-8 год. на добу.
  • Керуйте своїми емоціями, уникайте хронічного стресу.

Джерело: Kyiv City Public Health Initiative-Центр громадського здоров'я, Київ