Антибіотики ефективні, якщо такі захворювання, як пневмонія, синусит (наприклад, гайморит), менінгіт та інші, спричинені бактеріями. Антибіотики також застосовуються під час лікування туберкульозу. Без належного лікування ці захворювання можуть призвести до смертельних наслідків. У деяких ситуаціях (наприклад, хірургічне втручання, трансплантація органів, важкі імунодефіцити) застосовують антибіотики для профілактики можливих інфекцій, тому що організм вразливий до бактеріальних атак.
Однако антибіотики ефективні та необхідні ТІЛЬКИ за умови правильного та контрольованого застосування на прийомі в лікаря.
Часто за перших ознак застуди, грипу, Covid-19 люди на власний розсуд починають пити антибактеріальні препарати за порадою знайомих. Однак це неправильно й іноді небезпечно!
Застуду спричиняють віруси, а антибіотики ефективні тільки проти бактерій. Рецепт антибіотиків у таких випадках не тільки полегшить симптоми, а й може спричинити побічні ефекти, сприяти появі стійких бактерій. Тобто коли бактерії не будуть чутливі до лікування антибіотиками, коли це абсолютно необхідно.
Антибіотики можуть знадобитися, якщо застуда ускладнена бактеріальною інфекцією, наприклад:
- Бактеріальна пневмонія
- Бактеріальний синусит (запалення податкової пазухи носа)
- Отит (запалення середнього вуха)
- Ангіна (викликається стрептококом)
Пам'ятайте, що тільки лікар може призначити антибіотики після обстеження, аналізу крові або інших необхідних лабораторних аналізів. Якщо лікар прописав антибіотики, потрібно дотримуватися рекомендацій і не приймати довше, ніж прописали, або не припиняти приймати ліки, навіть якщо стане легше.