В Україні захворювання зустрічається рідко, тому мало хто знає, що таке холера. Дехто думає, що хвороба давно пішла в історію, проте епідемії періодично спалахують у різних точках світу.
Холера – це гостра кишкова інфекція, яка супроводжується діареєю та зневодненням. Збудником є не вірус, а бактерія, яка поширюється через заражену воду. Сприйнятливість до інфекції залежить від групи крові. Люди з І групою перебувають у зоні підвищеного ризику.
Головне, чим небезпечна холера – стрімкий розвиток. Після потрапляння бактерії до перших симптомів може пройти від декількох годин до 5 днів.
У жінок під час вагітності інфекція провокує викидні та передчасні пологи, підвищується ризик смертності. Особливо тяжко хвороба переноситься при зараженні у III триместрі. В осередках зараження захворювання частіше розвивається у чоловіків. У разі одужання виробляється стійкий імунітет.
Причини та ознаки захворювання
Причини холери – бактерії холерного вібріона Вони проникають в організм із водою чи їжею, проходять через шлунок без ушкоджень. Мікроорганізми виділяють токсин, який запускає у тонку кишку воду з калієм. Це викликає рясну діарею та зневоднення організму.
Щоб зрозуміти, як виглядає холера, достатньо уявити бліду людину з гострими рисами обличчя. До загальної клінічної картини додається пронос понад 10 разів на день і блювання фонтаном без нудоти.
Симптоми холери
Перші симптоми холери схожі на кишкові розлади та інші захворювання, тому не чітко вказують на інфекцію. Зараження починається з болю в животі, частої діареї та блювання. Потім додається:
- метеоризм;
- бурчання в животі;
- зміна кольору та консистенції випорожнень;
- озноб та підвищення температури до 38°C, зі зниженням до 34°C при прогресуванні хвороби;
- холодна шкіра;
- м'язова слабкість, судоми;
- сині губи, запалі очі;
- слабкість, задишка, зниження тиску.
Лікарі призначають лікування холери при симптомах сильного зневоднення. Нестача вологи в організмі провокує згущення крові. Шкіра втрачає пружність, зморщується. Особливо симптом «рук прачки» помітний на долонях та стопах.
При перших ознаках холери необхідно терміново звертатися до лікарні. На ранній стадії захворювання можна вилікувати. У поодиноких випадках при блискавичному перебігу хвороби смерть хворого може наступити через кілька годин після появи першого симптому.
Профілактика холери
Щоб уникнути інфікування, потрібно дотримуватись простих методів профілактики холери:
- часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючими розчинами та серветками на основі спирту;
- з огляду на те, як передається холера від людини до людини, потрібно пити очищену, кип'ячену або бутильовану воду;
- вживати тільки повністю приготовлену їжу у гарячому вигляді;
- відмовитися від вуличної їжі, в якій можуть бути бактерії;
- не їсти риби та морепродуктів;
- виключити доступ комах до продуктів.
Оскільки інфекція часто знаходиться у воді, у зараженій місцевості навіть для чищення зубів рідину рекомендується кип'ятити. З фруктів та овочів вибирають ті, які можна очистити перед їжею. Перед туристичними поїздками обов'язково роблять щеплення, рекомендоване ВОЗ.