Перейти до основного вмісту
image

Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами – 19 травня

#Вірусний_гепатит_В (ВГВ) та #вірусний_гепатит_С (ВГС) – інфекційні парентеральні гепатити, при яких вірус, який потрапляє у кров, викликає запалення печінки. Дуже часто гепатит переходить у хронічні форми з подальшими ускладненнями у вигляді фіброзу, цирозу та (або) раку печінки.

У зовнішньому середовищі, в засохлій краплині крові вірус гепатиту В може залишається заразним приблизно 7 днів. Інкубаційний період інфекції ВГВ – складає 60-180 днів (у середньому 90 днів), вірус гепатиту С менш стійкий, інкубаційний період складає інфекції від 14-190 днів (у середньому також до 90 днів).

Віруси гепатиту В та гепатиту С не передаються в побуті через спільне вживання їжі, через безпечні поцілунки, але можна заразитися при спільному користуванні засобами індивідуального призначення, які можуть подряпати, проколоти, порізати шкіру чи слизові оболонки.

Способи інфікування вірусними гепатитами В і С:

 • Коли люди вживають наркотики ін’єкційним або інтраназальним шляхом та має місце спільне використання засобів для ін’єкцій, голок, шприців).
 • Коли проводились медичні втручання з порушенням цілісності шкіри багаторазовим хірургічним, стоматологічним інструментарієм у лікувальних закладах, де непостійний і неякісний інфекційний контроль.
 • Коли переливалася неперевірена інфікована кров та її компоненти, був гемодіаліз, трансплантація органів тощо.
 • Коли є статеві незахищені стосунки (особливо високий ризик інфікування серед чоловіків, що мають секс с чоловіками, секс-робітників).
 • Коли отримувалися косметологічні, перукарські послуги (де були порушення цілісності шкірних покровів, слизових, контакт із кров’ю) у косметичних салонах, тату салонах, пірсинг та манікюрних кабінетах із використанням багаторазового інструментарію, який не був належно простерилізований.
 • Коли в побуті спільно використовуються предмети індивідуального призначення (манікюрні ножиці, зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи, глюкометри).
 • Коли матір має вірус, вона може інфікувати дитину під час вагітності, при пологах та грудному вигодуванні при ВГВ (при ВГС менше ймовірності інфікування).

Симптоми вірусного гепатиту В: більшість людей не помічають симптомів у гострій стадії інфекції, але може з’явитися жовтяниця шкіри, слизових, склер, нудота, блювання, втома, лихоманка, болі в животі. Хронічна інфекція через декілька років переходить у цироз та рак печінки у 30% хворих.

Вірусний гепатит С можна називати лагідним убивцею, тому що часто на ранній стадії має безсимптомний перебіг, але з часом, у 80 % хворих переходить у хронічну інфекцію. Симптоми ВГС схожі з ВГВ: жовтяниця шкіри та слизових оболонок, нудота, слабкість, болі в суглобах. На пізніх стадіях може бути асцит.

Профілактика ВГВ та ВГС:

 • Своєчасне тестування та вакцинація груп ризику професійних та поведінкових.
 • Вакцинація дітей від дня народження до 6 міс., згідно з Національним календарем щеплень 3-разово.
 • Безпечні медичні маніпуляції та косметичні процедури: використання стерильного інструментарію багаторазового призначення (хірургічний, стоматологічний) та манікюрного, косметичного інструменту для татуажу та пірсингу.
 • Використання засобів індивідуальне призначення особисто (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи, глюкометри).
 • Усвідомлене ставлення до свого здоров’я та своїх близьких людей, застосування бар’єрних контрацептивів, безпечний секс, особиста гігієна.

Важливо пам’ятати, що ВГВ – невиліковна інфекція.

За даними ВООЗ, 257 млн. людей інфіковано хронічними вірусними гепатитами В, які виникають у 90% дітей грудного віку внаслідок інфікування їх від матерів. Після вакцинації, у 95% дітей грудного віку та дітей до 5 років виробляються захисний стійкий імунітет до цієї інфекції.

ВГС – виліковний, але тільки на ранніх стадіях і поки ще не існує вакцини від вірусного гепатиту С.

ВГС у світі інфіковано майже 1 млрд. людей, із яких 20% вже мають хронічну інфекцію.

50% усіх випадків цирозу печінки і 78% випадків раку печінки зумовлені вірусами гепатитами, які займають 7 місце серед основних причин глобальної смертності у світі.

Джерело: Kyiv City Public Health Center - Міський Центр Громадського Здоров'я, Київ