Перейти до основного вмісту
image

Гостре порушення мозкового кровообігу

Інсульт - це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає ушкодження ділянки головного мозку. Основне правило лікування інсульту звучить так: “Час - це мозок!”.

  • Перше, що потрібно при підозрі на інсульт - одразу викликати швидку допомогу за номером 103 та максимально точно описати симптоми та стан людини, якій потрібна допомога

Основні симптоми при інсульті легко запам’ятати за абревіатурою МОЗОК. А саме:

М — мовлення. Раптове порушення мовлення або людина не може відповісти назапитання.

О — очі. Раптова втрата зору чи чіткого бачення.

З — запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові.

О — обличчя. Поява асиметрії на обличчі, неможливість посміхнутися.

К — кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок. Людина не може підняти вгору обидві або одна рука занадто слабка і людина не може нею рухати.

Сімейному лікарю при підозрі на інсульт дзвонити не потрібно. Екстрену медичну допомогу пацієнт отримає у будь-якому разі, навіть без декларації з лікарем первинки.

  • Після дзвінка на 103 диспетчер негайно направить бригаду швидкої допомоги до такого пацієнта.
  • Бажано зафіксувати появи перших ознак мозкового інсульту. Це потрібно для того, щоб лікарі вирахували вікно терапевтичних можливостей і встигли розпочати необхідну терапію. Наприклад, вікно терапевтичних можливостей для тромболітичної терапії становить лише чотири з половиною години. Важливо, щоб пацієнту почали надавати кваліфіковану медичну допомогу саме у цьому проміжку часу. Це допоможе йому максимально відновитись після перенесеного інсульту і повернутись до нормального життя.
  • Під час очікування бригади швидкої потрібно людині з підозрою на інсульт забезпечити спокій, не давати їсти та пити, знайти та приготувати ті лікарські засоби, які вона приймає постійно.
  • Людину з підозрою на гострий мозковий інсульт бригада екстреної медичної допомоги повинна доставити безпосередньо в той медзаклад, який уклав договір з НСЗУ на надання послуг з лікування інсульту Навіть якщо такий медзаклад розташований в іншій області, але є ближчим до місця перебування пацієнта. Головна умова - час доїзду швидкої не повинен становити більше 60 хвилин.

Пацієнта з підозрою на інсульт не повинні транспортувати до будь-якої найближчої лікарні, де немає апаратів МРТ чи КТ. Адже без них неможливо навіть точно встановити діагноз.

  • Рідні людини, яку планують госпіталізувати в лікарню, можуть уточнити у оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, чи має цей медзаклад контракт на лікування інсульту. Ось тут ми розповідали, яку саме безоплатну медичну допомогу при гострому мозковому інсульті отримує пацієнт https://bit.ly/3b7wEdH.

Міжнародна статистика свідчить, що у пацієнтів, які прибувають у відділення невідкладної допомоги протягом 3-х годин після появи перших симптомів, рідше виникає інвалідність через три місяці після інсульту, ніж у тих, хто отримує допомогу із затримкою. Тож своєчасна та якісна медична допомога підвищує шанси на повноцінне одужання.

Інформація з сайту:НСЗУ для пацієнта