Перейти до основного вмісту
image

Нагадуємо про новий порядок призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та одиноким матерям.

УРЯД ЗМІНИВ ПОРЯДОК ВИПЛАТИ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ.

22 липня 2020 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (https://www.kmu.gov.ua/.../deyaki-pitannya-viplati...), якою удосконалюються принципи та підходи до призначення та надання державної та соціальної допомоги. Ця постанова застосовується з 1 липня 2020 року.

Основні зміни передбачають:

  • затверджена нова редакція порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Основним принципом надання допомоги малозабезпеченим сім’ям визначено об’єктивність причин отримання низьких доходів або їх відсутності у непрацюючих працездатних членів.

Працездатні особи (крім осіб, які здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними 6-річного віку, хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за особами з інвалідністю І групи, за особами з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами, які надають соціальні послуги з догляду) для подальшого призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям з січня 2021 року повинні працювати або перебувати на обліку в центрі зайнятості, або сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (доходи враховуються за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги).

Передбачається впровадження мотиваційних заходів для тих одержувачів державної соціальної допомоги, які працевлаштувалися у період отримання допомоги. У разі працевлаштування таких осіб при черговому призначенні допомоги до сукупного доходу враховуватиметься лише 50 % отриманого доходу, що створить умови поступового переходу від отримання допомоги до самозабезпечення.

Також змінено механізм призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, а саме, для усіх категорій дітей підвищено рівень забезпечення прожиткового мінімуму до 130%; скасовано норми щодо підвищення рівня забезпечення прожиткового мінімуму для кожної дитини, яка входить до складу малозабезпеченої сім’ї на 10%, для кожної дитини з інвалідністю та для кожної дитини, яка утримується одинокою матір’ю, та для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є особами з  інвалідністю I або II групи, –  на 20%; та виключено доплати на дітей у розмірі 250,00 грн. та 500,00грн. (роз’яснення надані листом Міністерства соціальної політики України від 25.06.2020 №9168/0/2-20/56).

  • надання можливості звернення он-лайн за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;

Тобто спрощується процедура звернення громадян за отриманням допомоги, зокрема це можна буде зробити через «Портал Дія» або центри надання адміністративних послуг.

  • удосконалено порядок надання окремих видів державної допомоги, зокрема тимчасової державної допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, та допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, шляхом:

визначення права на призначення тимчасової допомоги на підставі відомостей з Єдиного реєстру боржників про одного з батьків, який ухиляється від сплати аліментів; поновлення виплати допомоги багатодітним сім’ям на період канікул.

  • змінено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми.

Уніфіковано принцип надання допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

При визначенні права на призначення допомоги на дітей одиноким матерям враховується рівень доходів сім’ї, факт працевлаштування, а також майновий стан сім’ї.

Внесеними змінами передбачено, що допомога не призначається, якщо у складі сім’ї одиноких матерів (батьків) є працездатні особи, які досягли 18-річного віку та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не навчалися за денною формою, не зареєстровані в центрі зайнятості більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (доходи враховуються за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги).

Вказана норма не застосовується до осіб, які сплачують або за яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у розмірі не менше від мінімального сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи; доглядають за дітьми до трьох років або до шести років, на підставі висновку ЛКК, за хворими дітьми, яким не встановлено інвалідності, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю І групи, ІІ групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, які надавали соціальні послуги.

На обмежений термін надано право на призначення допомоги на дітей непрацюючим одиноким матерям, якщо у складі сім’ї є особа з інвалідністю, яка згідно висновку ЛКК потребує постійного стороннього догляду, або відсутність доходів пов’язана з тривалою хворобою членів сім’ї, допомога може бути призначена не більше ніж на два шестимісячних періоди.

Постановою також визначено, що допомога одиноким матерям не призначається, якщо:

- особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги здійснили купівлю або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальними нормативами) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

- у власності сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території або житла, непридатного для проживання;

- у власності сім’ї є більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа, а також транспортних засобів, отриманих через органи соцзахисту населення, та транспортних засобів, придбаних батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу).

Важливо зазначити, що пунктом 2 Постанови № 632 встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні — червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Таким чином, отримувачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям подаються дві заяви з необхідними документами:

  • заява та необхідні документи для проведення перерахунку виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям, за нормами, які діяли до 1 липня 2020 року (у тих випадках, коли виплату було продовжено в межах березня – червня 2020 року без особистого звернення особи із заявою та необхідними документами);
  • заява та необхідні документи для проведення призначення зазначених видів допомоги, за нормами, які діють з 1 липня 2020 року.
  • встановлюється новий розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Максимальний розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, збільшився з двох прожиткових мінімумів до 2,5. На дітей з інвалідністю - до 3,5 прожиткових мінімумів.

Держава послідовно посилює гарантії надання соціальної допомоги через посилення таких ключових її пріоритетів, як адресність, об’єктивність під час її призначення та спрощення оформлення необхідних документів.

За більш детальною інформацією можна звертатися на «гарячу лінію» Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради за телефонами (0627)44-64-02, 099-713-39-80, 099-713-42-50